Kaymakamımız Sn. Tevfik KUMBASAR’IN 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı:
 
30 Ağustos 1922 tarihinde topraklarımızın düşmandan temizlenmiş olması Türk milleti için büyük bir zaferdir. İşte, bu kutlu ülkemizde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve dış temsilciliklerimizde her 30 Ağustos günü büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.
Mondros Ateşkes Antlaşması ile beraber, itilaf devletleri hain plan ve hesaplarını uygulama çabası içine girmişlerdi. Ateşkese koydukları maddeler ile askerden, güçten, iletişimden yoksun bir toplum oluşturmak, mücadelenin önüne geçmek istiyorlardı. Ancak istedikleri olmadı. Bütün vatanseverler ülkenin dört bir yanında uyandırma bilinçlendirme çalışmalarına başladı. Başta Mustafa Kemal olmak üzere, bu yola baş koyan insanlar çekinmeden çeşitli kongreler topladılar, genelgeler yayınladılar ve türlü seferberlikler başlattılar.Kurtuluş Savaşında her vatandaş taşın altına elini soktu. Çanakkale ve birçok yerde üstün başarılar elde edildi. Nihayetinde, Mustafa Kemalin başkomutanlığındaki Baş Komutanlık Meydan Muharebesi ile birlikte düşman tamamen püskürtüldü ve böylece 1922 yılı Ağustos ayının 30'unda büyük bir zafere imza atılmış oldu.
Aziz Türk Milleti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarken, bu vesileyle eşsiz fedakarlıklarını hiçbir zaman unutamayacağımız başta büyük komutan ulu önder Atatürk olmak üzere, şanlı tarihimizin bütün kahramanlarına ve aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla selamlıyorum.
           
 
                                                                                                                                                                                                                     Kaymakam
                                                                                                                                                                                                               Tevfik KUMBASAR